O roli geodety

szczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji. Przeniesienie powierzchni

O roli geodety

Wikipedia i opis mapy

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Nauka o mapach to kartografia, zaś znaki kartograficzne to symbole, za pomocą których wyraża się treść mapy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa


Nowoczesna geodezja

Geodeci są wynajmowani podczas przeprowadzania różnego rodzaju prac budowlanych w czasie których wykonywane są również różnego rodzaju pomiary. Dlatego geodeci zdają sobie sprawę z tego, że ich pracą zainteresowane są bardzo różne osoby i starają się oni stosować do zasad profesjonalnej i nowoczesnej geodezji.

Dzięki temu mogą oni przeprowadzać zlecane sobie prace w bardzo sprawny sposób i liczyć na to, że prowadzona przez nich działalność będzie się cieszyła ogromną popularnością. Jest to bardzo ważne zarówno dla osób korzystających z usług geodezyjnych, jak i dla samych geodetów, aby prowadzone przez nich prace stały na najwyższym poziomie. Stosowanie się do zasad nowoczesnej geodezji pozwala także na obniżenie kosztów prac geodezyjnych.


O profilu tomograficznym z Wikipedii

Profil topograficzny (profil terenu, przekrój topograficzny) ? wykres, na którym na osi poziomej przedstawiono odległości wzdłuż wybranej linii poprowadzonej przez teren, a na osi pionowej wysokości bezwzględne.

Profilowanie terenu polega na nanoszeniu linii przecięcia powierzchni terenu (za pomocą wyobrażonej, tnącej powierzchni geometrycznej) na płaszczyznę obrazu. Istnieją interaktywne mapy które ten proces automatyzują.

Profil zazwyczaj wykreśla się dla charakterystycznych linii wyznaczonych wzdłuż lub poprzek doliny lub masywu górskiego, lub wzdłuż nachylenia stoku na podstawie mapy topograficznej lub zdjęcia lotniczego.

Rodzaje profili:

profil poziomy ? powierzchnia tnąca zazwyczaj bywa płaska (na wybranym poziomie wysokości). Otrzymany obraz to warstwica.
profil pionowy ? powierzchnia tnąca (zawsze pionowa) może być płaska (w wybranym kierunku) lub falista (np. wzdłuż rzeki).
Wykreślenie profilu wymaga mapy izoliniowej (z warstwicami) z naniesioną trasą cięcia. Obraz jest wykresem wysokości punktów terenu (przecięć warstwic z trasą) połączonych wygładzoną, uśrednioną linią.

Profil ma charakter niwelacyjny wskazując wysokości względem poziomu odniesienia (zazwyczaj m n.p.m.) i morfologiczny pokazując nachylenie zboczy (pomiędzy punktami wykresu).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Profil_topograficzny



© 2019 http://starejuchy.com.pl/